• WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          • Na tego Gościa czekaliśmy cały rok. 4 grudnia 2020 r. zawitał do nas Święty Mikołaj. Przystroiliśmy dla Niego szkolne korytarze, przygotowaliśmy wiersze i piosenkę. W zamian obdarował nas wspaniałymi prezentami. W tym trudnym dla wszystkich czasie musieliśmy zachować reżim sanitarny, dlatego część społeczności szkolnej uczestniczyła w wydarzeniu online. Mimo tego przeżyliśmy chwile wielkiej radości. Dziękujemy!    

                                                                                                                                                                    Agnieszka Buryło

          • "ŚWIĘTYM MOŻE KAŻDY BYĆ"

          • Bal Wszystkich Świętych na trwałe wpisał się w kalendarium Naszej Szkoły. Były przepiękne, barwne stroje Świętych Patronów, popcorn i wspaniała muzyka, gry i konkursy. A wszystko dzięki zaangażowaniu Rodziców i księdza Tomasza.

          • "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"

          • W dniu 25 listopada w naszym przedszkolu odbył się „Dzień Pluszowego Misia”. W tym wesołym dniu przedszkolaków czekało wiele atrakcji, zostały zaproszone do wspólnej zabawy, poznały  historię Pluszowego Misia, oglądały bajki, prezentację przedstawiającą  ilustrację i imiona różnych misiów, bawiły się m.in. przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach oraz wcieliły się w małe niedźwiadki, wykonały prace plastyczne i techniczne. „Dzień Pluszowego Misia” w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Na zakończenie dzieci otrzymały baloniki oraz dyplomy „Przyjaciela Pluszowego Misia”.         

                                                                                                                                                                   Izabela Szkoła

          • Niepodległa do hymnu

          • Narodowe Święto Niepodległości możemy także uczcić bez wychodzenia z domu. W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.

          • 11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dnia 5 listopada 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruchniku odbyła się uroczysta akademia z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy II recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            Święto Niepodległości 2020 - YouTube



            Zdzisława Dybisz-Kubas


          • „Mała książka – wielki człowiek”

          •  W tym roku projekt Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem MEN objął naszych pierwszoklasistów - rozpoczynających edukację w szkole, stawiających swoje pierwsze  kroki w nauce czytania. Uczniowie otrzymali Wyprawkę Czytelniczą, która może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów.

          • „DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ”

          • W dniu 13 października 2020 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. W części artystycznej, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem Pani Lucyny Kos oraz Pani Izabeli Szkoła śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Na zakończenie uczniowie wręczyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły drobne upominki. Dyrektor szkoły pani Halina Kamińska złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.

                                                                                                                                                                       Izabela Szkoła

          • TAJEMNICA SKARBCA SUŁTANA...

          • 9 października 2020 roku po długiej przerwie zawitali do naszej szkoły aktorzy Teatru Kokon z Krakowa, którzy zaprezentowali spektakl pt. ,,Tajemnica skarbca sułtana". Sztuka opowiadała o starym skarbcu, który skrywał niezliczone tajemnice - jedną z nich była mapa, za pomocą której można było odnaleźć drogę do potężnego dżina. Dzięki kolorowym strojom, dekoracjom, klimatycznej muzyce aktorzy wraz z widownią odbyli kolorową podróż do dalekich krain. Podczas przedstawienia dzieci miały okazję poznać wiele postaci oraz wziąć udział w kształtowaniu dobrego zakończenia całej historii.

             

            Z. Dybisz-Kubas

          • W POSZUKIWANIU JESIENI...

          • W dniu 7 października 2020 r. uczniowie klasy czwartej wraz z nauczycielem wychowania fizycznego Panem Januszem Kozłowskim, udali się na wycieczkę śladami jesieni. Podczas wycieczki uczniowie podziwiali jesienne uroki swojej małej ojczyzny – Pruchnika. Punktem kulminacyjnym była wieża widokowa z której podziwiali piękne widoki. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zachwyceni pięknem przyrody naszej małej Pruchnickiej Ziemi.

          • Do naszej szkoły przyjechał ratownik medyczny …

          • W związku z przypadającym 13 października Światowym Dniem Ratownictwa Medycznego dzieci z oddziału przedszkolnego  oraz  uczniowie klas I - IV naszej szkoły mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat obecnie panującej sytuacji związanej z COVID-19 oraz  dowiedzieć się w jaki sposób mały człowiek może pomóc osobie  potrzebującej pomocy medycznej.

                        Zaproszony do szkoły 28 września 2020 r. niezwykły gość –  ratownik medyczny  pan Zbigniew Nowak omówił obecnie respektowane zasady i wymagania dotyczące COWID-19.  Rozmawiał z  uczniami  o możliwościach udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym i chorym osobom. Dzieci miały możliwość zweryfikować swoje umiejętności w praktyce - układając swoich kolegów w bezpiecznej bocznej pozycji, opatrując im rany i przypominając sobie numery alarmowe, pod które powinni dzwonić w razie wypadku.

            Ratownik medyczny – zawód trudny, odpowiedzialny… Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pruchniku przekonali się o tym sami…

             

            opiekun Szkolnego Koła PCK: Z. Dybisz-Kubas

          • XVIII BIEG O MEMORIAŁ BŁ. BRONISŁAWA MARKIEWICZA

          • W dniu 20 września 2020 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli XVIII Biegu o Memoriał Bł. Bronisława Markiewicza organizowanym przez CKSiT w Pruchniku. Nasi uczniowie wykazali się zdrową i sportową rywalizacją. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje uczennica klasy III Julia Szkoła, która w swojej kategorii wiekowej zajęła II miejsce. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

          • NARODOWE CZYTANIE

          • 9 września 2020 r. odbyła się 9 edycja Narodowego Czytania zorganizowana przez Prezydenta RP. Podczas tegorocznej edycji czytaliśmy lekturę Juliusza Słowackiego pt.: „Balladyna”.  Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kultury i Turystyki w Pruchniku wraz ze Stowarzyszeniem Ziemi Pruchnickiej. Spotkaliśmy się w plenerze w pruchnickim parku. W akcję włączyli się uczniowie naszej szkoły: Błażej Drelinkiewicz, Kornelia Tuleja, Julia Szkoła oraz Emilka Szejnar- Sowa, którzy odczytali fragment dramatu. Piękna pogoda i wspaniała sceneria w parku stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Dzieci otrzymały z rąk dyrektora CKSiT pana Krzysztofa Łuca pamiątkowe dyplomy. Symbolem „Balladyny” są maliny- soczystych malin nie zabrakło w tym kulturalnym wydarzeniu. Można było poczęstować się sokiem malinowym i plackiem z malinami. Uczniów przygotowywała pani Izabela Szkoła.

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

          • Tegoroczne wakacje są już tylko wspomnieniem. Kolejny rok szkolny 2020/2021 rozpoczęliśmy mszą świętą o godzinie 8.00. Następnie, po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego w szkole, głos zabrała pani dyrektor, która serdecznie powitała zaproszonych gości: pana radnego - Stanisława Szkołę, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. W swoim przemówieniu podkreśliła jak ważny jest dla rozwoju uczniów powrót do nauki stacjonarnej. Zaznaczyła ponadto, że nauczanie zdalne nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Na koniec dodała również, że bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz pracowników jest priorytetem.  Zachęcała  do zapoznania sie z opracowanymi procedurami bezpieczeństwa na terenie naszej placówki, których treść zamieszczona jest na stronie internetowej szkoły. Kolejnym punktem programu było pasowanie pierwszoklasistów. Po uroczystości uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami, koleżankami i kolegami.

            Życzymy wszystkim uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym, nauczycielom wytrwałości, a rodzicom satysfakcji z osiągnięć swoich dzieci.

                                                                                                                                                       Zdzisława Dybisz-Kubas

          • PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

          •  

             

            Załącznik nr 1

            do zarządzenia nr 2/2020/21

            Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pruchniku
            z dnia  28..08.2020 r.
             

            .

            Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
            i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły

            obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pruchniku

            obowiązują od 1 września 2020r.

             

            § 1

            Ogólne zasady organizacji pracy

            1. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pruchniku wznawia funkcjonowanie
              z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia
              i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
            2. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
            3. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do placówki.
            4. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
              • zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
              • zakrycie nosa i ust,
              • obowiązkowa dezynfekcja rąk,
              • ograniczone przemieszczanie się po szkole,
              • ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
            5. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
              w izolacji.
            6. W drodze do i ze szkoły/ oddziału przedszkolnego opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
            7. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
            8. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane.
            9. Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
            10. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać    w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
            11.  Używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
            12. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
            13. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

             

            § 2

            Wybór formy kształcenia

            1. Wybór   formy   kształcenia   – nauki stacjonarnej lub zdalnej dokonany zostanie w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego na obszarze   powiatu  jarosławskiego,   na   terenie   którego   ma   siedzibę   Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pruchniku.
            2. W zależności od tego, czy powiat jarosławski, na terenie którego ma siedzibę   Szkoła Podstawowa Nr 2  w Pruchniku został   zaliczony   do   strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie z  Rozporządzeniem RM          z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie   ustanowienia   określonych   ograniczeń,   nakazów   i zakazów        w   związku   z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję          o   rozpoczęciu   procedury   ograniczenia   funkcjonowania   szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
            3. W sytuacji niezaliczenia powiatu jarosławskiego do strefy „żółtej” lub „czerwonej” w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
            4. W   przypadku   zaliczenia   powiatu  jarosławskiego  do   strefy   „żółtej” dyrektor podejmuje decyzję         o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:
            1. mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
            2. kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas

            określony   i   wprowadzeniu   w   całej   szkole   kształcenia   na   odległość   (edukacji zdalnej).

            1. W przypadku zaliczenia powiatu jarosławskiego  do strefy „czerwonej” dyrektor podejmuje decyzję            o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
            2. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 1 , 2 i ust. 5 wymaga uzyskania zgody   organu   prowadzącego   i   otrzymania   pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
            3. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

             

            §3

            Nauczyciele

            1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu, realizując zajęcia dydaktyczne,  wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
            2. Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej.
            3. Podstawowa forma pracy z dziećmi/ uczniami w budynku szkoły to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze           i wychowawcze.
            4. Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku  w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
            5. Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia dzieciom/ uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
            6. Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach lub          w terenie np. wiata.
            7. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę  na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
            8. W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka nauczyciel, za zgodą rodzica, może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.

             

                                                                          § 4

            Rodzice

            1. Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń/dziecko zdrowy/zdrowe - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
            2. Nie można przyprowadzić/puścić dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub     w izolacji.
            3. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
            4. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
              (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
            5. Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
            6. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwracać uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
            7. W placówce zostaje ograniczony kontakt bezpośredni z rodzicami, osobami trzecimi.
            8. Preferowana forma kontaktu dla rodziców z nauczycielami, pracownikami placówki to kontakt mailowy lub telefoniczny.
            9. Zobowiązuje się rodziców do systematycznego sprawdzania informacji podawanych przez placówkę za pośrednictwem  strony internetowej.
            10. W uzasadnionym przypadku jest możliwy kontakt bezpośredni z nauczycielem, pracownikiem szkoły.

            KONTAKT BEZPOŚREDNI:
            a) Zobowiązuje się rodziców do wcześniejszego umówienia się w celu spotkania, za pośrednictwem telefonu, maila.
            b) W trakcie umawiania się pracownik szkoły, nauczyciel wyznaczy miejsce spotkania rodzica.
            c)  Rodzic zobowiązany jest do zasłonięcia ust za pomocą przyłbicy, maseczki, wskazane są rękawiczki, dezynfekcja rąk, kiedy zajdzie taka potrzeba własne przyrządy piśmiennicze (długopis).
            d) Rodzic zobowiązany jest do zachowania bezpiecznej odległości w trakcie spotkania.
            e) Rodzice przebywający na terenie placówki nie powinni mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
             

             

            §5

            Pracownicy szkoły

            1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
              i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
            2. Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz kontaktach z osobami z zewnątrz.
            3. Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust    i nosa.
            4. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice  należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni                  i wyprasować.
            5. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
              o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
            6. Codziennie, a w razie potrzeby częściej, zobowiązuje się pracowników obsługi do:
            • utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
            • dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
            • dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł,
            • dezynfekcji toalet,
            • dezynfekcji zabawek i innych przyrządów znajdujących się w klasie i sali przedszkolnej.
            1. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
            2. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
              • sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
              • napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie                            i dezynfekowanie,
              • wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
                i dezynfekcja.
            3. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl

             

             

            § 6

            Organizacja i funkcjonowanie Oddziału Przedszkolnego.

            1. Dzieci do oddziału przedszkolnego wchodzą bez rodziców ( okres adaptacyjny w przypadku dzieci             z oddziału przedszkolnego wynosi 2 tygodnie).
            2. Do oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko, bez objawów chorobowych.
            3. Dziecko do przedszkola może przyprowadzać i odbierać tylko jedna osoba zdrowa oraz tylko zadeklarowana, upoważniona do przyprowadzania i odbioru dziecka.
            4. Pomiar temperatury ciała  odbywa się minimum 2 razy w przypadku objawów chorobowych. Pomiar temperatury odbywa się za zgodą rodziców, jednak w przypadku braku takiej zgody ze strony rodzica, oddział przedszkolny zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia dziecka w danym dniu.
            5. W przypadku podejrzenia, że dziecko nie jest zdrowe, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do oddziału w danym dniu.
            6. W sytuacji gdy dziecko cierpi na katar lub inne objawy spowodowane np. alergią, przedszkole zastrzega sobie możliwość prośby okazania zaświadczenia lekarskiego (od lekarza rodzinnego) a w przypadku braku zgody od rodzica, może w porozumieniu z dyrektorem szkoły nie przyjąć dziecka do przedszkola.
            7. Do oddziału przedszkolnego dzieci są przyjmowane o wyznaczonych godzinach, zadeklarowanych wcześniej przez rodzica.

            -dzieci przyprowadzane na godz.8.00, będą odbierane od godz.7.50 do 8.00

            1. Rodzic ma całkowity zakaz przebywania na korytarzu przedszkolnym, a tym bardziej w sali przedszkolnej.
            2. Dziecko do przedszkola nie przynosi swoich zabawek lub innych niepotrzebnych rzeczy.
            3. Dziecko do przedszkola musi posiadać plecaczek, worek lub torbę, w którym znajdują się rzeczy osobiste.
            4. Rodzice z dziećmi czekają na przyjęcie dziecka do przedszkola w wiatrołapie (na drzwiach wejściowych do szkoły znajduje się dzwonek) -  obowiązkowe zakrycie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz zachowując odstęp 1,5 m.
            5. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych, rodzic/opiekun wówczas ma obowiązek odebrania telefonu od wychowawcy, dyrektora szkoły.
            6. Rodzice są zobowiązani do przekazania dyrektorowi, wychowawcy lub pracownikowi oddziału przedszkolnego istotnych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i do niezwłocznego informowania        o każdej ważnej zmianie, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
            7. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym podwyższoną temperaturę ciała-powyżej 37,5°C niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły oraz kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania dziecka z przedszkola. Do czasu przybycia rodziców dziecko umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu .
            8. W szkole przygotowane jest tzw. izolatorium, służące do odizolowania dziecka z oznakami chorobowymi, w którym dziecko przebywa pod opieką nauczyciela bądź pracownika szkoły w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko z przedszkola.
            9. Rodzice są zobowiązani do przekazania powyższych zasad wszystkim osobom upoważnionym do przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.

             

            § 7

            Organizacja i funkcjonowanie ucznia w szkole

            1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość w stosunku do uczniów starszych wykonanie takiego pomiaru).
            2. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia ucznia na zajęcia w danym dniu.
            3. Do szkoły uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.
            4. Po wejściu do placówki osoba przyprowadzająca bądź odbierająca powinna zachować wszelkie środki ostrożności, zdezynfekować ręce, posiadać osłonę ust i nosa.
            5. Rodzice przyprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły mogą przebywać tylko i wyłącznie w części wspólnej (przedsionek wejścia głównego), zachowując dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 metry.
            6. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

            Szczegółowe rozwiązania dla klas I-IV

            1. Dzieci wchodzą samodzielnie, na terenie budynku szkolnego nie towarzyszą im rodzice.
            2. Przy wejściu do szkoły obowiązkowa jest dezynfekcja rąk.
            3. Następnie uczniowie idą do szatni, a potem udają się na korytarz i oczekują na rozpoczęcie lekcji, zachowując zalecenia dotyczące dystansu społecznego.
            4. Organizacja przerw klas I-IV.
              1. Uczniowie kl. I – IV  spędzają pod opieką nauczyciela dyżurującego w wyznaczonym czasie.
              2. Po każdej przerwie uczniowie myją ręce.

             

            1. Po zakończeniu zajęć nauczyciel sprowadza uczniów na dolny korytarz- uczniowie  ubierają się i oczekują na rodziców.

                                                                                § 8

            Zasady korzystania z  placu zabaw i boiska szkolnego

            1. Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.

             przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.

            1. W klasach starszych przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.
            2. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie przez uczniów w czasie przerw          z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu  dystansu między nimi (na boisku mogą przebywać jednocześnie dwie grupy zachowujące względem siebie odpowiedni dystans).
            3. Nie organizuje się wyjść poza teren szkoły, np. spacerów czy wycieczek.
            4. Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.
            5. Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory sportowe, zabawki np. piłki, skakanki, obręcze, klocki powinny być systematycznie dezynfekowane lub myte.
            6. Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
            7. Zabrania się korzystania z boiska przez osoby trzecie.
            8. Plac zabaw będzie dezynfekowany. .

             

            § 9

            Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

            1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
            2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2  metry, minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.
            3. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).
            4. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
            5. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
            6. Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy mają potrzebę korzystania z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników i będą udostępnione na gazetce szkolnej.
            7. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni, do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki  na innym  regale, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

            ORGANIZACJA PRACY SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

            1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z  wychowawcą klasy zasady wypożyczania i zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
            2. Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej odbywać się będzie w ostatnim tygodniu nauki. Każdy uczeń/rodzic zostanie poinformowany, na którą godzinę ma przybyć do biblioteki, aby uniknąć grupowania się czytelników.
            3. Wychowawca powiadamia uczniów/rodziców  o  terminach zwrotów książek                                                  i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
            4. Przypomnienie uczniom i rodzicom zasad zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie              z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
            5. Za książki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zakupy nowej pozycji wskazanej przez nauczyciela bibliotekarza w ustalonym terminie.
            6. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę          i nauczyciela bibliotekarza określone dni (w celu uniknięcia grupowania się osób).
            7. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
            8. Książki będą zwracane i wydawane w wyznaczonym pomieszczeniu w szkole, aby umożliwić bezpieczne wejście osobom wypożyczającym książki.
            9. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (pomieszczenie, skrzynia, pudła, wyznaczone regały, itp.). Składowane książki muszą być oznaczone datą, w której zostały przyjęte, aby określić daty zgodnie z zalecanym terminem przechowywania zbiorów w kwarantannie, a następnie ich udostępniania.
            10. Osoby dokonujące zwrotu podręczników oraz książek muszą być poinformowane  o określonym sposobie przekazania podręczników szkolnych: (podręczniki zapakowane w reklamówkach należy opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Książki przynoszone są do szkoły, a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela; książki wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa, numer telefonu rodzica lub adres email) zostają zapakowane do folii ochronnej. Następnie są odkładane w sposób wskazany przez nauczyciela bibliotekarza w określonym pomieszczeniu).

            Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.

            §10

            Organizacja żywienia , wydawania posiłków oraz organizacja pracy na świetlicy szkolnej

            1. Przy organizacji żywienia w szkole , oraz warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników.
            2. Pracownik  wydający obiady  zobowiązany jest do używania środków ochrony osobistej takich jak rękawiczki jednorazowe, fartuchy ochronne , przyłbice podczas wydawania posiłków .
            3. Po każdym dniu nastąpi czyszczenie i dezynfekcja blatów, stołów oraz krzeseł.
            4. Dzieci zapisane na świetlice szkolną będą przebywały w sali nr 3.

             

            § 11

            Kontakt z osobami trzecimi

            1. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
            2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą atr. spożywczych bądź kurierem, pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
            3. Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze: przedsionek-wejście główne) i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust i nosa).
            4. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
            5. Każda osoba trzecia dokonuje wpisu do zeszytu wejść i wyjść .

             

                                                                                                     § 12

            Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

            1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły/ oddziału przedszkolnego.
            2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
            3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym  podwyższoną temperaturę ciała powyżej 37,5ºC niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym  pomieszczeniu.
            4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia,      u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
            5. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
            6. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela bądź pracownika szkoły z zapewnieniem minimum 1,5m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
            7. Po odebraniu dziecka przez opiekuna prawnego ma on obowiązek udania się do lekarza rodzinnego           i poinformowania szkoły o wyniku wizyty.
            8. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarosławiu oraz organ prowadzący szkołę.
            9. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
            10. Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
            11. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

             

            § 13

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

            1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
            2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
            3. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
            4. Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne        i organ prowadzący.
            5. W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
            6. Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać        w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
            7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
            8. Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
            9. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku,
              w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
            10. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.

             

            § 14

            Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika

            Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną      i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 10 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać          w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.

            §15

            Postanowienia końcowe

            1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
            2. Procedura może być modyfikowana.
            3. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
            4. Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
            5. Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę lub innymi kanałami komunikacyjnymi oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1
            6. Jeżeli u ucznia wystąpią niepokojące objawy i zostanie mu zmierzona temperatura, odnotowuje się to      w rejestrze pomiaru temperatury – załącznik nr 2
            7. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
            8. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować        w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.

             

             

             

             

             

            Załącznik nr 1

            Deklaracja rodziców

             

            Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6  Ustawy   z   dnia   14   grudnia   2016   r.   Prawo   oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
            o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego

            przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)

             

            Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):

            • Zapoznałam/łem się z treścią Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującej na terenie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pruchniku.
            • Zbowiązuję się do przestrzegania obowiązującej procedury bezpieczeństwa
              i zasad związanych z reżimem sanitarnym a przede wszystkim: przyprwadzani/ puszczenia do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, (bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała) oraz natychmiastowego odebrania dziecka
              z placówki (max.30 min) w razie wystąpienia jakichklwiek oznak chorobowych
              w czasie pbytu w placówce.
            • Przyjmuję d wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby
              u mjego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki
              i będzie mgło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych.
            • Wyrażam zgdę na pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania            u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych w trakcie pobytu w szkole.
            • Zbowiązuję się do poinformowania szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.
            • Mje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą na  COVID-19 raz nikt            z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby.
            • Moje dziecko nie jest/jest  (prszę zaznaczyć) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.

             

             

             

             

            ………………………………………………………………………………..…………….

            (czytelny podpis matki/ojca)

             

             

             

          • ZAPRASZAMY NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

          • OGŁOSZENIE

            Bardzo serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie

            roku szkolnego 2020/2021 ( z zachowaniem wszelkich środków ostrożności).

            Porządek rozpoczęcia roku szkolnego:

            - Msza Święta o godz. 8.00 w Pruchniku Górnym;

            - Przejście  do szkoły;

            - Powitanie społeczności szkolnej przez panią Dyrektor;

            - Pasowanie pierwszoklasistów;

            - Spotkanie z wychowawcami klas.

                                                                                                                                  Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne

          • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

          • W związku z pandemią COVID-19 w naszym kraju oraz stosownie do wytycznych MEN, MZ oraz GIS w bieżącym roku szkolnym nie będzie w naszej szkole  uroczystego zakończenia roku szkolnego 2019/2020 . Msze święte dziękczynne będą odprawiane w niedzielę 28 czerwca 2020 roku. Odbiór świadectw nastąpi w dniach 26 czerwca 2020 roku w godz. 8.00- 8.30.

            Informujemy, że nie ma obowiązku odbioru świadectw szkolnych w tych dniach.
            Uczniowie odbierający świadectwa, muszą dostosować się do zachowania zasad bezpieczeństwa zawartych  w naszych Procedurach.


            Wszyscy uczniowie lub rodzice  przychodzą w maseczkach  i odbierają świadectwa równie w maseczkach. W przypadku nieodebrania świadectwa w wyżej wymienionym terminie istnieje możliwość jego odbioru przez cały okres wakacyjny w godzinach pracy szkoły.

          • ZABAWY I ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE CZ. III

            1. Ćwiczenia narządów mowy

            Ćwiczenia powinny być wykonywane powoli i dokładnie przed lustrem i powtórzone przynajmniej 5 razy.

            Ćwiczenia podniebienia miękkiego:

            • Ziewnij szeroko, obserwując swoje gardło w lustrze.
            • Otwórz szeroko buzię, czubek języka schowaj za dolne ząbki, a tyłem języka raz zasłaniaj raz odsłaniaj gardełko.
            • Wymawiaj samogłoski a, o ,u, e, i, y, przy szeroko otwartych ustach i obserwując się w lusterku.
            • Spróbuj kaszlnąć przy wysuniętym na brodę języku.
            • Wymawiaj energicznie połączenia głoskowe:

            uku- ugu, oko  - ogo, uk - ku, uk - gu, ok – go

            • Wciągnij policzki do wewnątrz jamy ustnej, a następnie rozluźnij je.
            • Wymawiaj sylaby i staraj się przedłużyć moment zwarcia warg przy głosce p:

            ap, op, up, ep, yp, ip

             

            Ćwiczenia warg:

            • Ułóż szeroko! usta jak przy wymawianiu samogłoski a.
            • „Ryjek”- Ściągnij usta jak przy wymawianiu głoski u.
            • Oddal maksymalnie kąciki ust, jak przy wymawianiu głoski i.
            • „Żabka” - Uśmiechnij się szeroko, a następnie otwieraj i zamykaj usta.
            • „Konik i woźnica” – raz udawaj konika i parskaj, a następnie woźnicę i cmokaj.
            • Zagryź dolnymi ząbkami górną wargę, następnie górnymi dolną wargę.
            • Spróbuj utrzymać przez kilka sekund ołówek pomiędzy dzióbkiem z warg a nosem.
            • Zamknij usta i cofaj na zmianę  lewy i prawy kącik ust.
            • Zamknij usta, zrób „ryjek” i przesuwaj w prawą i lewą stronę.
            • Rób na przemian raz smutną, a raz uśmiechniętą minę.

             

            Bajka logopedyczna

            „Spacer małej świnki”

             

             

            Na wiejskim podwórku mieszkała mała świnka – Chrumoczka (naśladujemy odgłos świnki). Była ona bardzo ciekawa wszystkiego, co się wokół niej dzieje (otwieramy szeroko buzię i językiem oblizujemy wargę górną i dolną, robiąc koło), dlatego też postanowiła sprawdzić, co robią inne zwierzątka i wybrała się na spacer.

            Na łące spotkała krowę, która jadła smaczną trawę (naśladujemy ryk krowy             i ruszamy ustami, tak jakbyśmy coś przeżuwali). Niedaleko krowy, na polanie, hasał koń Siwek razem ze swoim małym źrebaczkiem (kląskamy, jak konie). Świnka przywitała się ze zwierzątkami i poszła dalej, kiedy doszła do lasu, usłyszała wołanie sowy (naśladujemy sowę u-hu-u-hu). Zdziwiła się, bo przecież sowy w dzień śpią, jednak ta powiedziała jej, że obudził ją dźwięk wozu strażackiego, który jechał w stronę podwórka świnki (na przemian rozciągamy wargi i-o-i-o, można głośno –potem coraz ciszej).

            Chrumoczka bardzo się wystraszyła i pobiegła do swojego domu (dyszymy jak w trakcie męczącego biegu, wysuwamy język, otwieramy usta). Kiedy świnka dobiegła na miejsce okazało się, że strażacy gasili pożar kurnika, biedne kurki rozbiegły się po całym podwórku, głośno gdacząc (naśladujemy kurki ko-ko),

            a gospodarz pędził za nimi, usiłując je wszystkie policzyć (otwieramy buzię                   i liczymy języczkiem wszystkie zęby u góry i na dole). Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, wszystkie kury się znalazły.

            Gospodarz podziękował strażakom za pomoc, a jego córka przesłała na pożegnanie buziaki (cmokamy, ściągając mocno wargi). Chrumoczka była taka zmęczona, że położyła się w swojej ulubionej kałuży i zasnęła, głośno chrapiąc (otwieramy usta i chrapiemy).

             

             

            1. Ćwiczenia wspomagające rozwój mowy i myślenia dziecka

             

            Odgadnij zagadki i odpowiedz na pytania:

            • Jakie głoski słychać na początku wyrazu?
            • Jakie imię zaczyna się od tej głoski?

             

            Latem w ogrodzie

            wyrósł zielony.

            A zimą w beczce,

             leży kiszony.

             

            Mieszka w górach, w lesie,

            lubi mieszkać w ciszy.

            Zaraz Ci odpowie,

            gdy twój głos usłyszy.

             

            Stoją sobie rzędem

            pośrodku ogrodu

            kolorowe domki

            zawsze pełne miodu.

             

            Kopią ją w kopalni…

            Kupujesz ją w sklepie.

            Z nią każda potrawa  

            smakuje Ci lepiej!

             

            Ta zagadka bardzo prosta:

            Ma je – krawiec, jeż i sosna.

             

             

            Pod tym wielkim parasolem

            leci człowiek…

            Już na dole!

             

            Stoi na górskim szczycie

             z daleka od ludzi

            dom w którym śpi turysta,

            gdy marsz go utrudzi.

             

            Murowana czy drewniana –

            koniom miła bywa.

            Tu przy sianku za drabinką,

            konik wypoczywa.

             

            Leży ponad rzeka

            po to żebyś mógł

            przejść sobie przez wodę

            i nie zmoczyć nóg

             


             

             

            Literatura:

            Daniel Irena, Bajka logopedyczna.

            DembiNska- Wola M., Chrzanowska- Boruszewska M., Głoski dźwięczne i bezdźwięczne,

            Demel G., Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola

            Ćwiczeń stos i labiogramy czyli głoski pięknie wymawiamy, eduSensus, wyd. Young Digital Planet

            Internet

            Materiały własne

          • #GaszynChallenge POMPUJEMY DLA DARII !!!

          • #GaszynChallengePOMPUJEMY DLA DARII !!!

            Szkoła Podstawowa nr 2 w Pruchniku dziękuję za nominację: Kole Gospodyń Wiejskich w Pruchniku Górnym.

            Do wykonania zadania nominujemy:

            Szkołę Podstawową nr 1 w Pruchniku,

            Szkołę Podstawową w Rozborzu Długim,

            Szkołę Podstawową w Kramarzówce

            oraz Siostry Michalitki.

            Nominowani muszą wykonać 10 pompek, nagrać film i umieścić to na swojej stronie. Jeśli nie wykonują zadania wpłacają minimum 10 zl, jeśli wykonują to minimum 5 zł na konto Darii:

            https://www.siepomaga.pl/gaszynchallengedaria

          • Ćwiczenia logopedyczne

          • Zabawy z głoskami szumiącymi

            sz, ż, cz, dż

             

            1. Bajka logopedyczna

            PRZYGODY JĘZYCZKA – WĘDROWNICZKA – „Pranie”

            Dziecko ma przed sobą lusterko. Opowiadamy historyjkę (bajeczkę) i pokazujemy ruchy języka – a dziecko naśladuje nas.

             

            Pan Języczek postanawia zrobić pranie

            (robimy „pralkę” – mocno wydymamy policzki).

            Otwiera pralkę

            (otwieramy szeroko usta)

            i wkłada do niej brudne ubrania

            (dotykamy językiem na przemian górnej wargi i górnych dziąseł).

            Zamyka pralkę

            (zaciskamy mocno wargi),

            wsypuje proszek

            (wysuwamy i chowamy język do buzi nie dotykając warg).

            I już brudne rzeczy się piorą

            („pierzemy” – wykonujemy językiem kółka w szeroko

            otwartej buzi).

            Pan Języczek czeka, aż pralka odwiruje pranie

            („odwirowujemy” – wielokrotnie przyklejamy język do podniebienia

            i odrywamy z głośnym mlaśnięciem).

             Pan Języczek rozwiesza w ogrodzie linkę

            („rozwieszamy linkę” –kilkakrotnie przesuwamy czubkiem języka od jednego kącika ust do drugiego).

            Strzepuje wyprane rzeczy

            („strzepujemy” – wykonując szybkie ruchy, próbujemy sięgnąć językiem do brody i do nosa)

            i wiesza je

            („wieszamy pranie” – otwierając szeroko buzię, dotykamy czubkiem

            języka wszystkich zębów po kolei).

            Dobrze, że wieje wiatr – osuszy mokre pranie

            (naśladujemy szum wiatru – „szu, szu, szu”).

            Pranie już wyschło i czas je zdjąć

            („zdejmujemy pranie” – otwierając szeroko buzię, dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei).

            Na koniec pan Języczek prasuje czyste ubrania

            („prasujemy” – przesuwamy językiem po podniebieniu, po górnych i dolnych zębach).

             

             

            1. Utwórz zdrobnienia do podanych wyrazów (pamiętaj o wymowie!).

             

            szal-                                               kasza-

            szafa-                                             koszula-

            szopa-                                             kaszel-

            szufla-                                             maszyna-

             

             

            1. Zgadnij kto używa tych rzeczy?

             

            • kuchenka, garnki, sztućce, biała czapka, przyprawy
            • mąka, drożdże, piekarnik, piec, foremki
            • gabinet, recepty, słuchawka, lekarstwa
            • cegły, cement, kielnia, rusztowanie
            • farby, płótno, pędzle, sztalugi
            1. Z czym kojarzą ci się wyrazy?

             

            • most, brzeg, nurt, ryby
            • piasek, słońce, leżak, parasole
            • bocian, łąka, woda, pływanie
            • statki, fale, rekin, mewy
            • gruszka, prąd, światło, żyrandol

             

            1. Czy znasz te bajki?

            Jarek pomieszał tytuły bajek. Spróbuj prawidłowo je połączyć. Powtórz prawidłowe tytuły.

            Kaczka z Krainy Oz.

            Brzydkie na ziarnku grochu.

            Dziewczynka Kapturek.

            Złota kaczątko.

            Kaczka z zapałkami.

            Księżniczka Dziwaczka.

            Czerwony czarnoksiężnik.

             

            1. Powtórz wyrazy. Który nie pasuje do pozostałych?

             

            • dżokej, rower, ujeżdżalnia
            • drożdże, rękawiczki, drożdżówka
            • przyjeżdża, bułeczki, nadjeżdża
            • dżdżownica, dżdżysty, kubeczek
            • dżudo, dżudoka, kółeczko
            1.  Zagadki

             

            • Kolor słońca i kurczaka.
            • Gdy zimą idziesz na spacer, głowa ma czapkę, ręce rękawiczki a szyja.
            • Kobieta którą poślubił mąż.
            • Widzisz nimi wszystko.
            • Może być z dżemem, budyniem lub czekoladą.
            • Najmocniejsza ze wszystkich kart, choć nie uczestniczy w wielu grach.
            • Jeżdżą po nich tramwaje i lokomotywy, inaczej tory.

             

            1. Powtórz wierszyki i naucz się ich na pamięć.

            Kto kwiczy i beczy?

            Kto huczy i buczy?

            To bączek na tęczy

            tańczyć się uczy.

             

            Żaba Żanna

            żurek pożerała.

            Brzuszek napełniła

            potem poleżała.

             

            Dżina, żona Dżina,

            piła soku szklankę

            i mężowi swemu

            grała kołysankę.

             

            Szejk na morzu

            w szoku był.

            I w szalupie

            głośno wył.

             

             

            Literatura:

            Dawczak Beata, Spychał  Izabela, Szumki sz, ż, cz, dż,

            Internet,

            Materiały własne,

            Szoplik Katarzyna, Zabawy i ćwiczenia logopedyczne,

            Tońska – Mrowiec  Anna, Języczkowe przygody i inne bajeczki logopedyczne.

          • Zabawy i ćwiczenia logopedyczne

          • ZABAWY I ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE CZ. II

             

            1. Ćwiczenia narządów mowy – bajka logopedyczna

             

            „Sowa sprząta swoje mieszkanie”

            Sowa rozejrzała się po swojej dziupli (przesuwamy językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków, podniebieniu dolnym).

             Zauważyła duży bałagan. Postanowiła zrobić porządek. Zaczęła od odkurzania sufitu dziupli (przesuwamy czubkiem języka od przodu do tyłu jamy ustnej po podniebieniu górnym),

            zdjęła też firanki (liczymy czubkiem języka górne zęby)                       

            i włożyła je do pralki (motorek wargami)

            Po chwili pralka zaczęła płukanie firan ( „przepychamy” powietrze wewnątrz jamy ustnej)

            Sowa odkurzyła też ściany (przesuwamy czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków)

            oraz podłogę (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu dolnym w okolicach łuku zębowego)

            rozwiesiła firany (ponownie liczymy czubkiem języka górne zęby)

            Sowa była bardzo zadowolona z wykonanej pracy i szeroko się uśmiechnęła (rozciągamy szeroko usta)

            i rozejrzała Dumna wyjrzała z dziupli się wokoło (poruszamy językiem ruchem okrężnym na zewnątrz jamy ustnej)

            spojrzała w górę (sięgamy czubkiem języka w kierunku nosa)

            spojrzała w dół (sięgamy czubkiem języka w kierunku brody)

            rozejrzała się też w prawo (przesuwamy czubkiem języka do prawego kącika ust)

            i w lewo (przesuwamy czubkiem języka do lewego kącika ust).

            Wszędzie był porządek i słychać  było śpiewające ptaki (gwiżdżąc naśladujemy głosy ptaków).

             

            1. Ćwiczenia oddechowo -  dykcyjne.

            Kwadrat

            Rysujemy duży kwadrat  na kartce A4.  Zaznaczamy każdy  bok innym kolorem (czerwony, niebieski, zielony, żółty). Następnie przejeżdżamy palcem po każdym z boków i wykonujemy ćwiczenia:

            czerwony bok – wstrzymanie powietrza,

            niebieski  bok – wciągnięcie powietrza nosem (wdech),

            zielony bok – ponowne wstrzymanie powietrza,

            żółty bok – wydech ustami.

            Ćwiczenie powtarzamy 2 – 3 razy

             

            „Wrony bez ogonów”

            Wdychamy powietrze nosem i spokojnie, na jednej fali wydechowej (dopóki wystarczy nam powietrza)  liczymy wrony:

            pierwsza wrona bez ogona, druga wrona bez ogona, trzecia wrona bez ogona, czwarta…

             

            „Mówię wyraźnie”

            Nabieramy powietrza nosem, i  przesadnie wymawiamy poniższe zestawy głoskowe.

            • a.........o........
            • e..........u..........
            • i...........y..........
            • a...o...e....u...i.....y
            • mma mmo mme mmu mmi mmy
            • mmam mmom mmem mmum mmim mmym
            • mamabama- memebeme- momobomo- mumubumu- mymybymy
            • momo -nono –momo- nono –momo- nono
            • mymy- lala- mymy –lala- mymy- lala
            • bobo- bebe- bobo- bebe- bobo- bebe
            • bubu- tete- bubu- tete- bubu- tete
            • koko- kuku- koko- kuku –koko- kuku
            • bak- bek –byk- bok
            • tan- ten -ton
            • smak- smyk- smok
            • rak –ryk- rok
            • rasa –rysa- rosa
            • las- luz- lis -los
            • klaps- klips- klops
            • kalka-kulka-kilka-kolka

             

            Łamańce językowe”

            • KUP PSU DROPSA JEŚLI MASZ PSA, BO PSY MOPSY

            LUBIĄ DROPSY

            • TRZĘSIE SIĘ NA MIĘSIE MUCHA W KREDENSIE
            • KURA BIAŁA PIAŁA – KACZKA CZKAWKĘ MIAŁA
            • DROMADER Z DURBANU TURBAN POŻARŁ PANU
            • DRGAWKI KAWKI WŚRÓD TRAWKI- SPRAWKĄ

            CZKAWKI TE DRGAWKI

             

            1. Ćwiczenia wspomagające rozwój mowy i myślenia dziecka

            Zagadki logopedyczne głoski „sz” ,  „s”

            Jest to ważna ciała część- tuż nad nią jest głowa,

            zimą szalik na niej noś, żeby była zdrowa.

            A gdy pięknie chcesz wyglądać załóż kolię złotą.

            Najdłuższą ma żyrafa. Czy już wiesz więc, co to? (szyja)

             

            Na spacerze w parku znajdziesz ją pod drzewem,

            Nieraz ją widziałeś- jestem tego pewien.

            Może spaść na przykład z sosny, gdy jesień nastanie.

            Co to jest takiego? To moje pytanie. (szyszka)

             

            W każdym domu ona stoi,

            Znajdziesz ją w którymś z pokoi.

            W niej wieszaki i szuflada,

            Ubrania się do niej wkłada. (szafa)

             

            W każdym ciele ono bije,

            Dzięki niemu człowiek żyje.

            Czerwoną rysujesz kredką.

            Co to jest? Odpowiedz prędko. (serce)

             

            W lato pięknie cię opali,

            W zimę trzyma się w oddali,

            Mieszka w niebie jest gorące,

            Każde dziecko lubi… (słońce)

             

            Jest to zabaweczka taka,

            Uspokaja niemowlaka.

            Mały smok się też tak zowie.

            O czym mówię? Kto odpowie? ( smoczek)

             

            „Zabawa na piątkę”

            Wymień 5:

            – rzeczy, które są zielone;

            – kwiatów, które kwitną wiosną;

            – rzeczy, które kojarzą się z przedszkolem;

            – rzeczy, które są wesołe;

            – rzeczy, które są słodkie;

            – potraw z jajek;

            – oznak wiosny;

            – kolorów na jakie można pomalować tęczę

             

            Literatura:

            Graban Joanna, Sprawka Roman „Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat” Warszawa 2004

            Internet

            Materiały własne